Cienkie włosy zapisane są w genach, ale bardzo często wypadanie cienkiego włosa spowodowane jest konkretnymi przyczynami:
- nieprawidłowym odżywianiem
- niewłaściwą pielęgnacją włosów
- częstym farbowaniem
- suszeniem włosów gorącym powietrzem suszarki
Włosy niczym barometr reagują na obniżenie kondycji organizmu. Ale też istnieje kilka domowych sposób na poprawę ich jakości, a przynajmniej na optyczne ich zagęszczenie i całkiem realne ich wzmocnienie.
Olej z łopianu do włosów
Korzeń z łopianu zawiera mnóstwo cennych substancji potrzebnych do wzmocnienia cienkich i wypadających włosów, przede wszystkim krzemionkę, siarkę, fosfor i witaminę C. Dzięki temu łopian doskonale sprawdza się przy łojotoku, łuszczycy czy trądziku. Łopian odnawia uszkodzoną strukturę włosa, odżywia go, wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje wzrost włosów i hamuje ich wypadanie. Łopian zapobiega również przetłuszczaniu się włosów, koi świąd skóry i likwiduje łupież.
Jednym ze sposobów użycia łopianu, najmniej absorbującym jest zastosowanie go w postaci olejku łopianowego. Gotowy olej łopianowy można kupić w sklepach zielarskich. Wiele osób na widok oleistej konsystencji preparatu od razu odmówi jego stosowania w obawie przed spowodowaniem przetłuszczania się włosów. Ale nic podobnego!. Olej z łopianu jest przeznaczony przede wszystkim do włosów cienkich i wypadających. Wystarczy wlać na dłoń porządną kroplę oleju i wetrzeć ją we włosy i skórę głowy w przypadku łupieżu czy świądu. Najlepiej pozostawić go na głowie chociaż godzinę, a potem umyć włosy tak jak zwykle. Olej doskonale się zmyje z włosów nie pozostawiając na nim ani odrobiny tłuszczu. Do włosów nie trzeba używać już dodatkowych odżywek. Taki zabieg dobrze jest powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, a po kilku tygodniach włosy będą wyglądały zdecydowanie lepiej. Łopian sprawi też, że będą one szybciej rosły. Nakładając olej na włosy, przy okazji warto wmasować go w skórę twarzy a potem wszystko razem spłukać.
Wyciąg z korzenia łopianu na włosy
Jeżeli obiekcje co do konsystencji oleju nie pozwolą na jego użycie, można zastąpić go odwarem czy płukanką. Najprościej jest kupić w sklepie zielarskim suszony łopian i przygotować samodzielnie odwar. Wystarczy kilka łyżek ziół gotować przez 5 minut na bardzo małym ogniu a potem ostudzić. Gotowy odwar można użyć do mycia włosów, wystarczy wlać do niego trochę szamponu i powstałą mieszanką umyć włosy. Można też użyć odwar do ostatniego płukania włosów pozostawiając je na nich już bez dalszego spłukiwania.
Kosmetyki łopianowe
W ofercie sklepów kosmetycznych można kupić gotowe kosmetyki DrHair na bazie łopianu; szampony, odżywki czy olejki. Łopian jest również jednym ze składników kosmetyków o różnorodnym, mieszanym składzie. Kupując je zawsze warto zwrócić uwagę na obecność łopianu.
Również funkcjonalnym surowce zielarskim jest skrzyp polny czy tatarak. Można użyć je w podobny sposób. Wszystkie oddziałują bardzo skutecznie na cienkie i wypadające włosy, chociaż na efekt trzeba poczekać parę tygodni.