Ogród – warzywnik

Zaraz w pierwszej dekadzie lutego sieje się kapustę wczesną oraz kalafiory, które nadają się do posadzenia w ziemi na początku kwietnia. Do najwcześniejszej hodowli nadają się mieszańcowe odmiany kapusty,: Agat, Topaz, Benson, Beryl, Delphi, Parel, Musketeer, i odmiany kalafiora: Opaal, Carillon, Goodman, Firstman, Ambassador, Lintop.
W pierwszej albo kolejnej dekadzie lutego sieje się ziarna sałat głowiastej masłowej do najwcześniejszej uprawy gruntowej. Polecane odmiany to np. Debata, Maja, Promyk, Sonata. A polecane grupy salaty kruchej to: Olimp, Nerone, Samba.

1-2 tygodnie od siewu wczesnych kapust wysiewa się nasiona kalarepy na zbiór wczesny. Zalecane odmiany to: Dvorskyego czy Wiedeńska Biała.
Ze względu na długi czas wzrastania już w lutym rozsiewa się nasienia selera korzeniowego oraz naciowego. Na zbiór letni ziarnka rozsiewa się na początku miesiąca, a do tradycyjnej hodowli rolniczej w drugiej połówce lutego albo najpóźniej na wstępie marca. Przetestowane grupy selera korzeniowego to m.in. Odrzański, Jabłkowy, Brlliant, Diamant, Głobus, Makar, Dakar.
Jeżeli por chcemy uprawiać w sadzonki, to na wstępie miesiąca siejemy nasiona odmian wczesnych – Jolant, Varna, Bluevetia z przeznaczeniem na zbiór letni. Pod koniec miesiąca siejemy odmiany późne np. Alaska, Arkansas, Blizzard, Clasina, które mogą przezimować w gruncie.

Folia

Luty to czas na siew ziarn pomidorów do wiosennej uprawy w ocieplanych tunelach foliowych. Jest to zarówno moment wczesnych nasadzeń pomidorów w cieplarniach.
W połowie lutego przystępuje się do sadzenia ogórków szklarniowych. Zalecane grupy ogórków do hodowli wczesnowiosennych to m.in. – z grupy odmian długoowocowych – Atas F1, Agat F1, Topaz F1, Turkus F1, Dalibor F1, Farbio, Prefexer F1. – z rodziny odmian krótkoowocowych – Aramis F1, Portos F1, Mars F1, Spartakus F1, Aureus F1, Rawa F1, Pasandra F1, Petia F1, Marinda, Minibar, Minirex.

Wysiewa się nasienia papryki, jaką planujemy siać do tunelu pod koniec kwietnia.
Na wstępie miesiąca wysiewa się ziarna salaty klas dedykowanych do uprawy w tunelu. Rekomendowane grupy to: Promyk, Sonata, Debata, Reskia, Omega, Syrena, Maja, Saskia.
Pod koniec miesiąca w tunelu ogrzewanym wysiewa się nasiona rzodkiewki odmian: Rowa, Novired, Briljant, Tarzan, Warta, Opolonka, Mila czy grupy długie, białe, np. Sopel Lodu.

Wskazania przy hodowli ogrodu techniką ekologiczną

Wykonywać czynności zbliżone jak w styczniu.
Przed pełnią Księżyca wolno już wysiewać ziarna roślin na wczesną rozsadę, kierując się do zaleceń kalendarza “Dni siewu”, a więc rośliny liściowe, np. kapustę odpowiednio wysiewać po nowiu Księżyca w “dni liściowe”, rośliny korzeniowe po pełni w “dni korzeniowe” rośliny owocowe, kwiatowe – przed pełnią w “dni owocu”.

linki: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia