Taniec był bardzo popularny w starożytnej Grecji, ludzie lubili w ten sposób celebrować różne wydarzenia. W czasach antycznych dbano o to, żeby zadowolić Bogów, a kiedy oni wyrażali swoje zadowolenie, urządzali uczty, na których nie obcy był taniec, muzyka i śpiew. Szczególnie było to popularne podczas świąt boga Dionizosa. Był on bogiem urodzaju i winorośli, jego przychylność była dla ludzi bardzo ważna, dzięki temu mogli oni zapomnieć o głodzie i niepowodzeniu w uprawach.

W mitologii greckiej twierdzi się, że Bóg ten był synem Zeusa i zwykłej śmiertelniczki, co nie zapewniało mu poparcia złowrogiej Hery. Jego matka zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach jeszcze przed jego narodzeniem, ale Zeus dopilnował, żeby jego syn był bezpieczny. Mit mówi, że Dionizos w młodości odkrył, jakie wspaniałe płyny można otrzymać z winorośli i zajął się produkcją wina oraz uprawą tej roślinności.

Następnie wyruszył w podróż dookoła świata i przyczynił się do propagowania winorośli, zakładając przy tym wiele miast. Później w obrzędach starożytnych greków Dionizos jest kultywowany, jako Bóg mający w opiece taniec, wino i dobrą zabawę, a jego atrybutem pozostała gałązka winorośli.