Słynne miejsca we Lwowie dotknięte wojną:
1) Cytadela we Lwowie – posesja która powstała w połowie XIX wieku, a dokładnie w latach 1852-1854. Powstała na rozkaz Austriackich władz zaborczych. Miała stanowić część ochronną miasta. Cytadela stoi na wzniesieniu, które posiada trzy wierzchołki: Kalecza, Piełczyńska i Szembeka. Na Górze Kaleczej miał zostać rozwinięty dalszy system fortyfikacji chroniących miasto, lecz cały pomysł był zbyt kosztowny i z wycofano się z wykonania projektu. Po czasie na wzgórzu zaczęły stawać domki patrycjuszy lwowskich, później domy ludności lwowskiej i ziemiańskie rezydencje. W czasie międzywojennym na tych terenach znajdowały się koszary polskich żołnierzy. Zdarzyło się tam bardzo wiele złego. Niemcy założyli w cytadeli więzienie w czasie II Wojny Światowej i stworzyli tam obóz koncentracyjny, w którym życie straciły tysiące niewinnych ludzi. Obecnie budynek jest dostępny dla wszystkich, a pojawił się nawet pomysł by przerobić go na hotel.
2) Niski Zamek we Lwowie

Plik:Niski Zamek we Lwowie.jpg

Źródło fotki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Niski_Zamek_we_Lwowie

To jeden z dwóch znajdujących się na terenie Lwowa zamków. Jest to miejsce, które pełniło rolę siedziby władz królewskich we Lwowie. Dużo lepszy Wysoki Zamek miał działanie typowo obronne dla miasta. Król Polski Kazimierz Wielki zlecił budowę Niskiego Zamku. Został on otoczony murami obronnymi. W roku 1565 wybuchł w nim pożar i przez długi czas był nie ruszany. Po I rozbiorze Polski, Austria zażądała rozebrania budowli. W połowie wieku XIX stanął tu Teatr Skarbowski, a na reszcie placu stoją targowiska handlarzy. Teraz jest planowana dobudowa parkingu w tym rejonie.

3) Brygidki – obecnie Horodocka – lwowskie więzienie, które powstało w 1614 roku dla zakonnic zakonu św. Brygidy. Obok budynku znajduje się kaplica św. Piotra, która cały czas pełni swoją rolę jako budynek klasztorny. Po roku 1784 powstało tu więzienie kryminalne a po I Wojnie Światowej polityczne. Budynek ma bardzo ciekawą i zarazem straszną historię, ponieważ dokonano w nim masowego mordu więźniów politycznych przez NKWD w roku 1941. Ich pamięć została uczczona poprzez wzniesienie tablicy z napisem Brygidki na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Lwow-Brygidki.jpg/800px-Lwow-Brygidki.jpg

Źródło fotki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lwow-Brygidki.jpg

Jak widać Lwów słynie z wielu miejsc, które w czasach wojny przyniosły wiele szkód w społeczeństwach różnej narodowości. Miejsca takie powinny być zawsze upamiętnianie, a mówić o nich powinno się głośno. Takie brutalne zbrodnie nigdy nie mogą zostać zakopane głęboko do szafy z błahymi sprawami. Warto byś osobiście zapoznał się z tymi wnoszącymi do życia chwilę zadumy obiektami.

wycieczki do lwowa z warszawy

Wybierz się do Lwowa i zobacz słynne Brygidki, Niski Zamek i Cytadele. Naprawdę warto!