Samba jest to taniec pochodzący z gorącej Brazylii, jednak jego pierwotne korzenie wywodzą się z Afryki i dotarł na kontynent amerykański wraz z procesem kolonizacji i transportem niewolników z Czarnego Lądu. Początkowo miał jednak bardziej uproszczoną formę od tej, którą możemy podziwiać teraz, bowiem tańczony był tylko po kole i brak było w nim charakterystycznych ruchów bioder, które dodali już Brazylijczycy.

Obecnie bardzo często taniec ten obecny jest na profesjonalnych turniejach i wchodzi w skład tak zwanej łaciny. Samba jest tańcem bardzo żywiołowym, dynamicznym, gdzie partnerzy szybko przemieszczają się po parkiecie i tworzą zamkniętą przestrzeń, muszą, więc niesamowicie dokładnie zgrywać się szybkim tempem i pilnować swoich kroków. Jest to również taniec bardzo intymny, wręcz erotyczny nazywany poniekąd z powodu wielu ruchów wyrażających namiętność i gorące uczucie do partnera- tańcem kochanków.

Prześcigają się też między sobą, drażnią ze sobą, oplatają w tańcu bardzo mocno. Taniec wygląda przez to, jak igranie z ogniem, jest bardzo namiętny i gorący. Profesjonalni tancerze wiedzą, że powinien być tańczony na przedniej części stopy.