Salsa jest to taniec bardzo popularny na całym świecie, jego pochodzenie również przypisuje się Kubie i wyspom karaibskim. Do tego powstała muzyka, którą również nazywa się salsą. Słowo to pochodzi z hiszpańskiego i początkowo odnosiło się do nazwy pikantnego sosu, co w przypadku tańca może oznaczać, że chodzi o połączenie wielu stylów i gatunków. Narodziny salsy szacuje się na lata 1940-1970, kiedy doszło do połączenie rytmów afro kubańskich i jazzu.

Taniec rozwijał się początkowo na Kubie później dotarł do innych wysp Morza Karaibskiego. W związku z tym zrodziło się wiele stylów i odmian tego tańca, każdy mimo wspólnego mianownika różni się drobnymi elementami i szczegółami takimi jak na przykład krokiem, tempem, sposobem prowadzenia partnerki. Salsa w odróżnieniu od innych tańców latynoamerykańskich tańczona jest głównie w miejscu, para nie wykonuje żadnych dynamicznych przemieszczeń się po parkiecie.

Taniec przez większość czasu powinien być tańczony we dwoje, jednak osoby, które dobrze opanowały tą umiejętność mogą sobie pozwolić na tańczenie pojedynczo, jednak muszą one pamiętać o tym, żeby ich kroki były równe.