Rumba to również bardzo namiętny i erotyczny taniec. Wykonywany jest na turniejach tanecznych razem z innymi latynoamerykańskimi tańcami. Posiada charakterystyczne kroki i tempo, które zmienia się cyklicznie na szybki, szybki, wolny. Partnerzy tańczą trzymają się za jedną lub dwie ręce, obie możliwości są poprawne, muszą jednak pamiętać o tym, że jest to taniec wykonywany na prostych w kolanach nogach i przedniej części stopy, a umiejętności te są oceniane na turniejach rzez profesjonalnych sędziów.

Partnerka w rumbie ogrywa główną rolę, to ona prowokuje i kusi partnera, uwodzi go. Jest świadoma swoich kobiecych wdzięków, bardzo odważna i pewna siebie, nie boi się zwracać na siebie uwagę, wręcz domaga się tego, prowokuje.

Partner jest nią zafascynowany, daje się uwieść, ale to on prowadzi ten taniec i tylko pozornie dominuje w nim jego partnerka. Rumba wymaga od tancerzy elastyczności, dobrej kondycji fizycznej i dobrego technicznego przygotowania. Jednak tak naprawdę tym, co sprawia, że ten taniec jest tak wyjątkowy to osobiste zaangażowanie partnerów, namiętność i wyrażanie emocji, bez tego rumba nie prezentuje się już tak zmysłowo i kusząco.