Duże miasta od zawsze miały problemy z wyposażeniem typowo rekreacyjnych, do jakich należą chociażby ławki parkowe. Sama nazwa wskazuje, że powinny się one znajdować w parkach, jednak warto tutaj się na dłużej zatrzymać i dopowiedzieć, że na każdym skwerze, gdzie często chadzają ludzie, powinny znajdować się ławki, których w miastach niestety brak.

Nadal władze miejskie borykają się z problemem wandalizmu, czasami również monitoring nie pomaga, a kosze parkowe rozstawione w dość odległych odstępach, powodują że śmieci znajdują się wszędzie, ale nie w koszach. Czy to par, czy deptak, kosze parkowe powiedzmy to otwarcie są przepełnione, zepsuta, albo nie ma ich wcale. Czy nie da się z tym problemem walczyć.
Kiedy w danym mieście na stanowisko burmistrza czy prezydenta miasta zostaje wybrana nowa osoba, według jej zapewnień i obietnic, także sfera rekreacyjna ma ulec polepszeniu na korzyść mieszkańców. Niestety są to często tylko mrzonki i puste obietnice, a ławki parkowe i kosze w parkach pozostają niezmiennie te same, czasem nawet sezonowo nie odmalowywane.

15245496104_1618737a51_c

 

Innym wyposażeniem miejskim, które powinno się znajdować nie tylko w centrum i przy urzędzie, jest tak zwana gablota ogłoszeniowa. To miejsce gdzie władze miasta mogą informo0wac o ważnych spotkaniach, przetargach, ale również gdzie zwykli mieszkańcy mogą zostawiać ogłoszenia o pracę, o wynajem mieszkania czy z usługami jakie wykonują w zakresie prowadzenia własnych firm. Jaka jest zatem gablota ogłoszeniowa w mieście? Jeżeli władze tego dość wnikliwie pilnują, jest ona czysta i zadbana, jednak najczęściej polityka miasta nie przewiduje usług i ulepszeń dla jednostek społecznych, a wszelkiego rodzaju wyposażenie miejskie jest w opłakanym stanie.
Na szczęście w Polsce jest coraz więcej miast i miasteczek, gdzie władze miejskie stawiają na część rekreacyjną i wizytową miasta, instalując ładne i nowoczesne kosze czy ławki, umieszczając w odpowiednich miejscach także gabloty oraz dbając o pełne wyposażenie miasta, poprzez pilnowanie, monitoring i stała konserwację architektury miejskiej.
Społeczność też czyni bardzo wiele, albowiem coraz więcej mieszkańców miasta nie pozostaje obojętna na zniszczenia i wandalizmy dokonywane w centrum czy parkach miejskich. Sprawy są zgłaszane, wandalizm eliminowany, a miasta stają się czystsze i bardziej zadbane. Władze miasta mają na swoich barkach wiele spraw, ale jeżeli będą ignorować potrzeby miejskie, jakimi są nawet zwykłe kosze parkowe, wizytówka miasta dla przyjezdnych zostanie zniszczona, osoby nie będą chciały danego miasta odwiedzać, a na portalach będą wystawiać negatywne opinie. Także społeczeństwo musi się jeszcze wiele nauczyć, gdyby bowiem każdy człowiek jeden papierek, który mu ciąży w danej chwili, włożył do kieszeni, bądź poszukał pobliskiego kosza, zieleń miejska byłaby czystsza i wyjątkowo zadbana, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne. Warto dbać o dobro społeczne i cieszyć się jego doskonałym wyglądem na spacerze, na zakupach i zawsze wtedy gdy jesteśmy w centrum czy w parku.

 

źródło: http://www.konarch.pl/lawki-betonowe