Już kilka tygodni po wprowadzeniu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości podatku bankowego banki zaczęły intensywnie szukać nowych przychodów. Oczywiście rządzący zapewniali wszystkich klientów banków, że to właśnie banki poniosą wszelkie koszta takich reform, jednak, jak to zwykle w życiu bywa, ze strony rządu skończyło się tylko i wyłącznie na pustych obietnicach. Co prawda na wieść o podwyżkach cen praktycznie wszystkich istotnych pozycji usług bankowych zarządzający bankami zostali wezwani na komisję finansów w celu wyjaśnienia posłom co tak naprawdę wpłynęło na podwyżkę cen.

Oczywiście stwierdzili oni, że nie ma to nic wspólnego z wprowadzeniem podatku bankowego dzięki czemu rządzący mogli się z łatwością wytłumaczyć swoim wyborcom którzy oczywiście zostali z wyższymi kosztami bankowymi. Wielu klientów w walce z bankami czuje się po prostu bezbronna, gdyż rządzący zamietli sprawę już dawno pod dywan nie robiąc z tego powodu większego problemu a prawda jest niestety taka że wszelkie większe podwyżki bankowe są niestety efektem nieudolnej polityki gospodarczej rządu, a więc koniecznością koniecznością podwyżki podatków, aby przynajmniej częściowo móc zasypać dziurę budżetową, która urosła do takich rozmiarów tylko i wyłącznie dzięki niekontrolowanym wydatkom rządu Prawa i Sprawiedliwości a przede wszystkim wprowadzeniu dodatkowych wydatków na program pięćset plus.

Jak twierdzą liczni ekonomiści prawdziwy problem przyjdzie, jednak w kolejnych latach, gdyż po pierwsze rząd nie będzie miał dodatkowych nadprogramowych przychodów z koncesji na częstotliwości pod sieć internetową LTE a w dodatku będzie musiał wypłacać pieniądze z programu pięćset plus przez całe dwanaście miesięcy. Na pewno rządzący powinni sobie uświadomić raz na zawsze że wszelkie podatki, którymi obarczani są przedsiębiorcy są prędzej czy później przenoszone na klienta, a więc tak naprawdę obniżają standard życia Polaków.