W życiu fanów motoryzacji przychodzi taki moment, kiedy to nasz potomek zdaje test na kartę motorowerową i czas pomyśleć nad pierwszym dla niego pojazdem. Rynek obecnie wręcz przepełniony jest ofertami skuterów, mini-motorków czy mini-ścigaczy. Oczywiście mamy na uwadze, że jedyna dozwolona pojemność takiego pojazdu to 50 centymetrów sześciennych, a moc nie może przekroczyć kilku koni mechanicznych.

Pomimo tak marginesowych ograniczeń maszyny te poruszają się znacznie szybciej niż dozwolone 50 kilometrów na godzinę. Przykładowo niektóre skutery romet potrafią osiągnąć ok 80kmh. Jeszcze szybciej poruszają się mini ścigacze, które osiągają nawet 110km/h. Pomimo wszystko, warto moim zdaniem jednak zainwestować w skutery. Czemu? Otóż oto kilka faktów:
– automatyczna skrzynia biegów – podczas jazdy początkujący motocyklista powinien zwracać uwagę przede wszystkim na to, co dzieje się na drodze.

Warto, aby jak najmniej rzeczy utrudniało mu jazdę. Wybierając skrzynię automatyczną (a wspomniane powyżej mini ścigacze posiadają nawet 6 biegów) młody kierowca może bardzo męczyć się z zmianą biegów przy każdym ruszeniu – w praktyce wygląda to tak, że zanim motorek osiągnie prędkość 30km/h, bieg zmieni się z jedynki do aż czwórki (jeśli kierowca zmienia biegi w odpowiednich dla silnika momentach).
– tanie i łatwo dostępne części zamienne – to jest bardzo ważny argument. Powszechnie wiadomo, że na nabranie doświadczenia w optymalnym jeżdżeniu skuterem potrzeba dużo czasu, dlatego też warto zastanowić się nad modelem, dla którego części możemy zakupić w niewielkich cenach. Szczególnie w tym miejscu można wskazać na skutery zipp, których ceny części zamiennych są w bardzo konkurencyjnych cenach w porównaniu do konkurencji.
– wygoda jazdy – coś niebywale ważnego. Nie zdajemy sobie często sprawy z faktu, że wygląd to nie wszystko. Oczywiście – mini ścigacz wygląda naprawdę super – jednakże sami znamy ból nadgarstków po długiej jeździe, czy też ból kręgosłupa po jeździe z wysoką prędkością. Również jeśli chodzi o pokonywanie zakrętów skutery okazują się zdecydowanie lepszym wyborem (szczególnie poprzez łagodny promień skrętu).

Nie mam oczywiście zamiaru jakkolwiek krytykować mini ścigacze. Zapaleńcy i tak odnajdą wiele zalet, w których te małe motorki górują nad skuterami – pomimo wszystko jednak powinniśmy zwrócić uwagę na najważniejszą sprawę – bezpieczeństwo.

Oprócz samego skutera czy innego motorku, należy zapewnić podopiecznemu odpowiedni ekwipunek. Obecnie zauważyć możemy szeroki wybór tego asortymentu – oraz niskie ceny. Kaski dla dzieci dobrej jakości możemy zakupić już nawet po 200-300 złotych. Na pewno dobierzemy odpowiedni rozmiar do głowy oraz zadowolenia młodego klienta. Nie można też zapominać o kurtce motocyklowej – w szczególności polecam kurtki skórzane. Do kompletu pozostaje dobrać spodnie, rękawice, buty oraz ochraniacze. Szczególnie ważne jest, aby nabyć ochraniacz na kręgosłup, czyli tak zwany żółw. Chroni on kręgosłup naszego dziecka przy jakimkolwiek wypadku.
Kwestia doboru odpowiedniego motocykla oraz ubrania na pewno nie zajmie nam dnia czy tygodnia, ale zdecydowanie będzie to bardzo dobrze zainwestowany czas, a nasze poczucie bezpieczeństwa o pociechę wzrośnie.

 

źródło: http://maxmoto.pl/skutery-romet,p39.html