Bezpieczeństwo jest najważniejsze, wiedzą o tym wszyscy, od najmłodszych po najstarszych. Zdrowy rozsądek, roztropność i brak pośpiechu, zwykle starczą abyśmy przeszli przez życie bez większych urazów i strat zdrowotnych. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, których nie możemy przewidzieć, a po których każdy z nas potrzebuje szybkiej a jednocześnie solidnej pierwszej pomocy. Zbliżają się wakacje, warto więc sobie przypomnieć, co należy robić w sytuacji, gdy nasz znajomy, członek rodziny lub chociażby zwykły człowiek, którego nie znamy, będzie w sytuacji zagrożenia życia.

W przypadku sytuacji, gdy ktoś zasłabnie na ulicy, straci przytomność lub zostanie wyrzucony z morza lub rzeki na ląd, należy mu pomóc. Poza zwykła ludzką moralnością, obliguje nas do tego prawo, według którego jesteśmy zobowiązani wezwać chociaż karetkę na miejsce wypadku. Jednak aby zwiększyć szanse przeżycia poszkodowanego powinniśmy udzielić mu pierwszej pomocy. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić a chcielibyśmy się nauczyć to jest na to wiele sposobów. Możemy zapisać się na kurs ratownika WOPR, w którym zawiera się oferta szkolenia z pierwszej pomocy. Jeżeli nie chcemy się tak bardzo angażować w pracę związaną z tak dużą odpowiedzialnością, możemy poszukać w internecie ogłoszeń związanych z takimi hasłami jak: szkolenie pierwsza pomoc, z masażem serca na Ty itd. Zawsze tego typu akcje przeprowadzane są pod nadzorem specjalisty, na przykład ratownika wodnego lub medycznego, który dba o to aby przekazywane treści były profesjonalne.

 

Na kursach dowiemy się jak udzielać pierwszej pomocy i w jakich sytuacjach, zostaniemy również poinformowani jak wiązać opatrunki, kiedy i dlaczego. Zdobędziemy wiedzę, która pomoże nam oswoić się z procesem udzielania pomocy, dowiemy się czym jest utonięcie suche i mokre a także jak działać w przypadku omdleń. Pamiętajmy, że sama wiedza na temat tego jak ratować życie jest bardzo ważna ale dodatkowe informacje, sprawiają, że jesteśmy jeszcze skuteczniejsi i mamy większą szanse na powodzenie. Dlatego też warto poszukać miejsc przeprowadzających szkolenia lub organizujących takie happeningi jak – kurs pierwsza pomoc dla każdego.

Jeżeli nie uda nam się przystąpić do tego typu kursu należy pamiętać o podstawach udzielania pierwszej pomocy, które pokrótce przybliżę. Na początku należy, jeżeli jest taka możliwość i potrzeba, przenieść ofiarę w miejsce bezpieczne. Później, po przez odchylenie głowy w tył, udrożnić drogi oddechowe. Następnie trzeba nasłuchiwać czy poszkodowany oddycha, czy podnosi się klatka piersiowa i czy czujemy jego oddech na policzku. Jeżeli ofiara oddycha należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej i czekać na przyjazd karetki. Gdy nie oddycha musimy wezwać karetkę, podając naszą lokalizacje. Następnie rozpocznij masaż serca po przez uciskanie 30 razy klatki piersiowej na mostku, na wysokości sutków. Potem zrób 2 sztuczne oddechy odchylając głowę ofiary i zatykając jej nos. Powtarzaj czynność aż do przyjazdu karetki.

To zaledwie parę czynności do zapamiętania a mogą komuś ocalić życie.

źródło: http://emergroup.com.pl/szkolenia-rozszerzone/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy