Urządzając dom lub mieszkanie zaopatrzyć trzeba się w wiele urządzeń, dzięki którym będzie się nam łatwiej i przyjemniej funkcjonowało. Oprócz praktycznych akcesoriów nie należy zapominać również o rzeczach mających wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wśród takich urządzeń z pewnością należy wymienić nawilżacze powietrza.

Wpływ nawilżaczy powietrza na jakość życia

Właściwa jakość powietrza wpływa na lepszą jakość snu, pomaga w koncentracji i skupieniu. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu pomieszczenia, w którym przebywamy, możemy pozytywnie wpłynąć na układ odpornościowy zarówno nasz własny, jak i całej naszej rodziny. Osoby, które przebywają w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach, często skarżą się na różnego rodzaju alergie, infekcje, uporczywy kaszel, zły stan włosów oraz skóry. Dobrym sposobem regulacji wilgotności jest zakup nawilżacza powietrza. Warto zatem zastanowić się, jaki nawilżacz powietrza będzie dla naszego domu najlepszy.

Urządzenia nawilżające kiedyś a dziś

W dzisiejszych czasach na rynku działa wiele firm produkujących urządzenia nawilżające. Bogata oferta gwarantuje, iż każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie model. Dawniej nie było jednak takiego wyboru. Powietrze w pomieszczeniach nawilżano w prosty, naturalny sposób. Na rozgrzane (wtedy jeszcze żeliwne) kaloryfery wieszano mokre ręczniki lub inne materiały. Dziś nie ma już tego problemu. Osoby zainteresowane mają do wyboru nawilżacze ultradźwiękowe, parowe, ewaporacyjne oraz tradycyjne.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Zakup urządzenia nawilżającego do pokoju dziecięcego wynika zwykle z troski rodziców o zdrowie malucha. Takie urządzenie doskonale sprawdza się zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i w czasie letnich upałów. Zainstalowany w pokoju dziecięcym nawilżacz ma wiele zalet. Dla małych dzieci może odgrywać rolę inhalatora i ułatwiać oddychanie, w przypadku starszych dobrze nawilżone powietrze wpływa na koncentracje i pomaga w skupieniu, np. podczas nauki. Na co zwrócić uwagę przed zakupem nawilżacza dla dziecka? Poniżej kilka najistotniejszych czynników:
Powierzchnia pokoju – nawilżacze powietrza posiadają bowiem różny zasięg, najczęściej jest to ok. 25m2.
Filtry – najlepszy dla dzieci jest filtr typu HEPA. Do jego głównych funkcji należy oczyszczanie powietrza z kurzu i różnego rodzaju alergenów.
Wydajność – określana jest ona w litrach. Im lepsza wydajność, tym pomieszczenie szybciej zostanie nawilżone.
Bezpieczeństwo – niektóre modele nie powinny być montowane w zasięgu dzieci, gdyż wydobywająca się z urządzenia para stwarza zagrożenie poparzenia.
Głośność – zazwyczaj nawilżacze pracują cicho, jednak zdarzają się wyjątki. Wybór cichego urządzenia gwarantuje, że np. nie wybudzi ono dziecka ze snu.
Higrometr – umożliwia on kontrolę poziomu wilgotności w otoczeniu.
Funkcja jonizacji – funkcja ta opiera się na neutralizacji jonów dodatnich poprzez wytwarzanie jonów ujemnych. Jony dodatnie mają niekorzystny wpływ na organizm, mogą powodować np. niedotlenienie.
Funkcja inhalacji – jest szczególnie ważna przy doborze nawilżacza dla noworodków, niemowląt i małych dzieci.

Urządzenia dla alergików

Coraz gorsza jakość powietrza oraz smog przyczyniają się do tego, iż w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Warto zatem zadbać o jakość powietrza we własnym domu, czy mieszkaniu. Nawilżacz powietrza dla alergika powinien być wysokiej jakości i posiadać dodatkowe funkcje np. oczyszczającą. Najpopularniejsze modele, polecane dla alergików wyposażone są w filtry klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Filtry te składają się z trzech warstw, połączonych ze sobą poprzez specjalne żywice. Ich zadaniem jest ochrona przed bakteriami, roztoczami, wirusami oraz pochłanianie zapachów.

Wybór odpowiedniego nawilżacza do domu

Idealna wilgotność w domu powinna wynosić ok. 40-60%. Można ją zmierzyć wilgotnościomierzem. Przed zakupem warto przemyśleć, jaki nawilżacz powietrza wybrać. Pod uwagę należy wziąć m.in. powierzchnię domu, problemy zdrowotne, z jakimi się borykamy, a także nasze oczekiwania względem nawilżacza i to jakie efekty chcemy uzyskać.