Mówi się, że o samochód mężczyzna dba bardziej niż o żonę. Powiedzenie to choć żartobliwe ukazuje, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych mechanicznych członków rodziny. I nic w tym dziwnego. zakup samochodu dla większości osób wiąże się z nie lada wydatkiem, na który musimy zbierać miesiącami lub nawet latami. Z tego względu nawet najmniejsza skaza na naszej idealnej karoserii powoduje wyzwolenie skrajnych emocji w postaci gniewu i frustracji.

Wystarczy chwila nieuwagi, zostawienie samochodu w nieodpowiednim miejscu na parkingu, czy nawet lekkie uderzenie, aby na naszym samochodzie pojawiła się rażąca w oczy rysa, która uprzykrzy nam życie. Obecnie istnieje wiele różnych technologii, które na szczęście pozwalają efektywnie usunąć takie uszkodzenia. Obecne lakiery samochodowe pozwalają dokładnie zatuszować rysy. Dobry lakiernik potrafi tak doskonale naprawić uszkodzenie, że nawet wprawne oko fachowca będzie miało problem z zauważeniem skazy. Akcesoria lakiernicze wykorzystywane w najlepszych warsztatach samochodowych potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Np. pistolety lakiernicze dostępne online na www.klakiernik.pl/pl/c/Pistolety-lakiernicze/228.

W przypadku drobnych rysek czy uszkodzeń możemy spróbować zatuszować je we własnym zakresie. Na rynku dostępnych jest wiele past polerskich, które wygładzają i nadają połysk karoserii samochodu. Użycie takiej pasty zazwyczaj pomaga pozbyć się drobnych rysek i przetarć. Na grubsze rysy stosuje się również pisaki lub markery do lakieru. Najpierw dobieramy odpowiedni kolor, a następnie możemy zamalować uszkodzenie. Efekt w tym wypadku nie jest niestety trwały i po kilku dniach trzeba będzie powtórzyć zabieg, aby rysa była w dalszym ciągu niewidoczna. Wiele osób stosuje również szampony samochodowe lub wosk koloryzujący, który wnika w miejsca ubytków lakieru, a następnie je wypełnia. Dzięki temu lakier odzyskuje dawną świetność i połysk. Niestety podobnie jak w przypadku markerów efekt utrzymuje się do momentu ulewy, lub kolejnego mycia samochodu bez użycia dodatkowych środków. oprócz rys może dojść również do wgniecenia karoserii.

Jeżeli wgniecenie nie naruszyło powłoki lakierniczej samochodu możliwe jest jego usunięcie bez ponownego malowania czy szpachlowania uszkodzonej części. Za pomocą specjalnych przyssawek magnetycznych wyciąga się wgniecenie. Po takim zabiegu zazwyczaj nie ma żadnego śladu, a koszt naprawy jest niewielki. Dzięki takim zabiegom nawet używany samochód może olśniewać blaskiem i żywymi kolorami.