Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej może pod wieloma względami przypominać zwyczajną wizytę u ginekologa. Pomimo oczywistych podobieństw istnieją jednak pomiędzy nimi istotne różnice, które warto mieć na uwadze, decydując się na odwiedziny u specjalisty.

Czym jest endokrynologia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest endokrynologia. Mianem tym określamy naukę badającą hormony i sposoby ich wydzielania. Lekarz endokrynolog to osoba, do której możemy się zgłosić w przypadku kłopotów z gospodarką hormonalną naszego organizmu. Jego specjalizacja sprawia, że bardzo często uzupełnia on kompetencje ginekologa, pozwalając na wyleczenie różnego rodzaju dolegliwości. Z tego właśnie powodu na znaczeniu zyskały poradnie endokrynologii ginekologicznej, łączące zalety obu tych dziedzin.

Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej?

Przebieg wizyty w tego typu poradni zazwyczaj nie odbiega wiele od standardowej wizyty u ginekologa. Najważniejszą różnicą jest wykonanie dodatkowych badań, mających na celu określenie poziomu hormonów, a co za tym idzie postawienie trafnej diagnozy.

Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej rozpoczyna się zawsze od tego samego elementu, co każda wizyta w gabinecie ginekologicznym – tj. wywiadu lekarskiego. Specjalista spyta nas o powód naszych odwiedzin, a także zada wiele innych pytań, mających na celu uzyskanie jak największej ilości informacji na temat naszego w zdrowia (oczywiście w kontekście dziedziny, w której się specjalizuje).

W przeciwieństwie do wizyty u ginekologa, od razu po zakończeniu wywiadu lekarskiego nie następuje badanie ginekologiczne. Lekarz ginekolog najpierw dokona sprawdzenia poziomu naszych hormonów, na co składają się dwa elementy – badanie zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich polega na ocenie wpływu hormonów na wygląd naszego ciała (wykorzystuje się w tym celu specjalne wyznaczniki). Endokrynolog oceni między innymi wygląd skóry, cechy budowy ciała oraz jego owłosienie. Drugie badanie (zwane zazwyczaj wewnętrznym) to nic innego jak sprawdzenie poziomu hormonów i sprowadza się ono do analizy próbki krwi.

Ostatnim etapem wizyty jest rzecz jasna omówienie wyników badania i zaproponowanie przez specjalistę sposobu dalszego postępowania.

Kiedy iść do poradni endokrynologii ginekologicznej?

Problemy z gospodarką hormonalną organizmu to dolegliwości dość powszechne i mające szereg przeróżnych objawów, często kojarzonych z innymi dolegliwościami.

Wizyta u endokrynologa może pomóc znaleźć przyczynę różnego rodzaju zaburzeń miesiączki, na przykład jej nieregularności lub bolesnych objawów jej towarzyszących. W przypadku dziewczynek odwiedziny w poradni endokrynologii ginekologicznej mogą okazać się konieczne, jeśli pierwszy w życiu cykl miesiączkowy pojawi się zbyt wcześnie (przed 12 rokiem życia).

Badania hormonalne to także często skuteczny lek na wiele przypadłości niezwiązanych w powszechnej opinii z ilością wydzielanych hormonów. Możemy do nich zaliczyć uczucie ciągłego zmęczenia lub niewyspania (pojawiające się bez jednoznacznego powodu), a także niektóre dolegliwości charakterystyczne dla wieku nastoletniego (jak na przykład trudny do wyeliminowania trądzik).