Komiksy fantastyczne to rodzaj publikacji dla dzieci i młodzieży, która jest zazwyczaj dostępna w kioskach oraz salonikach prasowych, ale również możemy zakupić je w księgarni. Fantastyka, jak sama nazwa wskazuje, jest zjawiskiem nierzeczywistym, a komiksy fantastyczne to krótkie ilustrowane opowieści o czarach, stworach oraz wymyślonych zjawiskach. Właśnie dlatego, iż komiksy fantastyczne są wytworem naszej wyobraźni i świata nierzeczywistego, są tak chętnie czytane przez dzieci i młodzież, jednak powinniśmy wiedzieć, iż każdy komiks jest przeznaczony dla odpowiedniej grypy wiekowej. Istnieją bowiem kolorowe opowieści niczym z bajki, oraz straszne opowiadania o stworach i potworach, gdzie głównym wątkiem jest walka dobra ze złem.

Przemoc natomiast powinna być wprowadzana w rozwój dziecka w odpowiednim dla niego wieku i nie wcześniej niż w wieku siedmiu lat. Nawet filmy fantastyczne z serii Power Rangers oraz inne bajki fantastyczne są oznakowane od lat siedmiu, natomiast dla najmłodszych najczęściej są baśnie i łagodne opowiadania fantastyczne.

Również kiedy kupujemy naszemu dziecku komiks, powinniśmy spojrzeć na oznakowanie wiekowe, aby najmłodsi edukowali się poprzez dobro i kolorowe baśnie, a starsi wiekiem poznawali dopiero smak zła i walki w fantastycznych powieściach komiksowych.