Poniżej przedstawione zostaną przykłady zastosowania 2 rodzajów łożysk, które określają pośrednio również ich zalety i wady. Poznaj do czego stosowane są łożyska.

Jeśli chcemy sprowadzone części z Chin czy Indii, obecnie nie stanowi to żadnego problemu. W tego typu usługach Polska znajduje się prawie w ściślej czołówce na globie.

łożyskaŁożyska są bardzo popularnym towarem w motoryzacji i nie tylko. Stosowane są również w sprzętach gospodarstwa domowego i innych sprzętach do rozrywki jak na przykład rowery, rolki i tym podobne.

W tym artykule postaramy się odnaleźć wszystkie zastosowania łożysk. Postaramy się również pokrótce opisać, jakie jest ich dokładne zastosowanie w danym typie.

Łożyska ślizgowe na ogół stosuje się:

  • przy przenoszeniu wielkich dużych obciążeń (nawet do kilku MN- w przypadku łożysk o średnicy 1m), a także przy obciążeniach udarowych, gdy niezbędne jest, aby łożyska tłumiły drgania wału,
  • przy dosyć dużych prędkościach obrotowych i możliwości uzyskania tarcia płynnego,
  • w przypadku przymusu stosowania łożyska (lub panwi) dzielonych, kiedy wymagana jest cichobieżność łożyska,
  • gdy osiąganie ogromnej precyzyjności montażu (koniecznej przy łożyskach tocznych) jest niedogodne,
  • w niewielkich konstrukcjach o minimalnych obciążeniach (m. in. w urządzeniach mechaniki precyzyjnej).

Łożysko toczne jest bardzo często używane:

– w trakcie gdy zależy nam na uzyskaniu niewielkich oporów podczas pracy, a szczególnie w trakcie rozruchu,
– przy niejednostajnych szybkościach wirowych wału (ponieważ współczynnik tarcia w bardzo małym stopniu zależy od prędkości obrotowej),
– przy nierzadkim zatrzymywaniu i uruchamianiu maszyn, gdy zależy nam, by łożyskowanie odbywało się bez zakłóceń (gdyż w takich warunkach pracy łożysko ślizgowe zbyt szybko ulegają zużyciu),
– podczas gdy wymagana jest ogromna umiejętność pracy i duża wytrzymałość łożyska,
– kiedy ze względu na rozmiary szkieletu maszyny konieczne jest zastosowanie łożysk o miligramowych wymiarach wzdłużnych.

Wybór łożysk ze względu na przekrój

Wybór pokroju elementów tocznych oraz ślizgowych powinien być uwarunkowany również wielką liczbą innych czynników, to jest warunkami pracy, jakością konstrukcji wału, od metody smarowania (zależnego m. in. od możliwości doprowadzenia smaru), od czynników technologicznych uwarunkowanych naprawą i wymianą łożysk itd. Istnieją różne klasyfikacje i charakterystyka łożysk ślizgowych. Gdy chodzi nam o jak najlepszy rezultat pracy naszej maszyny na danym łożysku, czyli gdy chcemy, aby łożyskowanie przebiegało sprawnie, warto jest to skonsultować ze specjalistą. Dobrego specjalistę do łożysk ciężko znaleźć, zachęcamy na wejście na stronę www.metalmarket.com.pl gdzie można znaleźć taką osobę.