Marzeniem wielu świeżo upieczonych absolwentów studiów wyższych jest znalezienie dobrze płatnej posady zgodnej ze zdobytym wykształceniem. Szczególnie poszukiwane są oczywiście miejsca pracy w dużych korporacjach i firmach o mocno ugruntowanej pozycji na rynku. Praca w takiej firmie daje bowiem najwięcej możliwości na budowanie swojej ścieżki kariery, podnoszenie swoich kwalifikacji dzięki szkoleniom organizowanym przez firmę, a także na awans w niedalekiej perspektywie czasu. Pożądany etat w bogatej i dużej firmie niestety nie tak łatwo dostać.

 

Specjalne działy human resources dbają o to, by do firmy zatrudniane były tylko najlepsze osoby, odznaczające się nie tylko wiedzą, ale także szczególnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Wysokie wymagania stawiane kandydatom widać już podczas procesu rekrutacji, który coraz częściej przebiega w kilku etapach. Oprócz tradycyjnych rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzanych z kandydatami, organizowane są różne testy psychologiczne i kompetencyjne. Nierzadko kandydaci dostają konkretne zadania lub problemy do rozwiązania, które mają wykazać ich rozumienie przyszłych obowiązków. Niedoświadczeni absolwenci często mają trudność z przebrnięciem przez tak skomplikowany proces rekrutacji, gdyż brakuje im do tego odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Niestety oferty pracy w Polsce dotyczą w przeważającej części stanowisk, na których wymagane jest jakiekolwiek doświadczenie. Co więc ma zrobić młody człowiek, który pilnie potrzebuje zatrudnienia? Przede wszystkim o przyszłej pracy warto pomyśleć już podczas studiów i odbyć praktyki w dobrej firmie. Tuż po studiach można także zdecydować się na staż, a podczas niego pokazać pracodawcy wszystkie swoje atuty, by po zakończeniu stażu móc otrzymać umowę o pracę.

 

 

Na szukanie pracy należy poświęcić dużo czasu. Na początku warto postarać się o solidne CV, które będzie w stanie zainteresować pracowników HR. Osoba poszukująca zatrudnienie każdy dzień powinna rozpoczynać od przeszukiwania ofert pracy, najlepiej w Internecie. Przyda się zarówno duży i ogólnopolski portal pracy, jak również serwis z ogłoszeniami lokalnymi. Warto zapisać się do newslettera, dzięki któremu najświeższe ogłoszenia o pracę będą błyskawicznie lądować na skrzynce mailowej. Szybka reakcja na ogłoszenie o pracę to także dobry sposób na zwiększenie swoich szans. Szukanie pracy wiąże się niestety z koniecznością wysłania wielu aplikacji, co niektóre osoby bardzo zniechęca. Pamiętać należy, że cierpliwość i determinacja w końcu przyniesie efekt. Jednak w przypadku braku jakiejkolwiek reakcji ze strony pracodawców po wysłaniu kilkudziesięciu aplikacji, warto przyjrzeć się swojemu CV i ewentualnie zlecić specjaliście jego przeredagowanie.

 

Dobre CV to tak naprawdę połowa sukcesu w staraniu się o pracę, gdyż to od niego zależy czy w ogóle dostanie się zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Informacje na temat tworzenia profesjonalnego CV, a także porady na temat tego jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej można także znaleźć na portalu pracy.

źródło: http://www.a-trybut.eu/