Konsolidacja kredytów to sprawdzony sposób w szczególności na wyjście z kłopotów finansowych. Jak to działa?
Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że dłużnik, jaki w konkretnym momencie posiada parę zobowiązań, ma okazję otrzymania takiego kredytu, w ramach którego będzie spłacał wszystkie pożyczki. Ten produkt pożyczkowy został zaprojektowany przede wszystkim dla osób, które mają duże problemy ze stabilnymi spłatami kredytów finansowych, nawet wobec kilku banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wykaraskać się ze spirali kredytowej i pozwolić powrócić do stabilizacji finansowej.

W ramach kredytu konsolidacyjnego pożyczkobiorcy mogą liczyć w pierwszym rzędzie na sprzyjający okres spłaty. W taki sposób miesięczne raty wszelkich pożyczek zostają zmienione w jedną spójną ratę, jaka jest niższa, niż suma rat wcześniejszych. Przy niższej racie jak i dłuższym okresie spłaty kredytu, interesanci mają więc większe szanse na systematyczną spłatę pożyczki. W przypadku konsolidacji jedna rata płacona jest do jednego banku, w którym wzięty został kredyt konsolidacyjny. Kredytobiorca nie frapuje się już spłacaniem poprzednich pożyczek, bowiem to bank po uzyskaniu raty zajmuje się przekazywaniem odpowiedniej części zadłużenia dla adekwatnej instytucji. Ciężar regulowania poprzednich długów jest więc zdjęty z kredytobiorcy.

Czy jednakże konsolidacja kredytów to rzeczywiście polecany pomysł ze względu na koszty? Okazuje się, że nie do końca. Wydłużony termin spłaty skutkuje naliczeniem wyższych odsetek, które wędrują do banku. W ostatecznym rozrachunku kredytobiorcy regulujący kredyt konsolidacyjny ponoszą niestety większe koszta. Prócz tego istnieje kilka niewygodnych kruczków, na które w momencie konsolidacji warto zwrócić uwagę. W pierwszym rzędzie jest to prowizja, jaka do najniższych nie należy. Serwis banki-info.net przypomina, że dodatkowo kredytodawca może zechcieć od interesanta kolejne zabezpieczenie w formie ubezpieczenia.

Decydując się więc na konsolidację kredytów warto przeliczyć wszystkie powiązane z tym koszta. Być może dodatkowe koszta związane z kolejnym kredytem okażą się mniejsze, niż konsolidacja. Warto ponadto sprawdzić zestawienia pożyczek konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na którąkolwiek ofertę banku.

Inną formą kredytów gotówkowych są pożyczki konsolidacyjne, zaciągane w celu spłaty innego zadłużenia finansowego. Bez wątpienia to niezwykle przydatne w dzisiejszych czasach formy pozyskiwania środków finansowych.