Depozyty bankowe to doskonała metoda oszczędzania połączona z inwestowaniem zgromadzonych środków finansowych na rachunku w banku. Jest to bardziej opłacalny sposób oszczędzania niż m.in. tradycyjne konta osobiste. Klient indywidualny bądź przedsiębiorca tudzież firma przekazuje bankowi określoną kwotę pieniędzy na określony (np. lokaty terminowe) lub nieokreślony (np. konta oszczędnościowe) termin. Bank może zarządzać wpłaconymi na konto pieniędzmi klienta, w zamian za to pomnażając zgromadzoną sumę o stosowne odsetki.

Na rynku funkcjonują obecnie różne depozyty bankowe. Przede wszystkim są to depozyty na żądanie oraz depozyty terminowe. W przypadku depozytów na żądanie środki mamy szansę wypłacić z banku w każdej chwili nie tracąc przy tym doliczonych odsetek, gdyż umowa z bankiem zawierana jest na czas nieokreślony. Depozyty tego rodzaju to np. rachunki płatne na żądanie i konta oszczędnościowe, które obecnie zyskują coraz większą popularność. Rachunki bankowe płatne na żądanie mają niskie oprocentowanie, albo też nie przynoszą żadnego zysku. Konta oszczędnościowe natomiast objęte są znacznie wyższym oprocentowaniem, uzależnionym w głównej mierze od wielkości wpłaconej kwoty.
Następną formą depozytów bankowych są lokaty terminowe. Lokaty terminowe współcześnie są znacznie chętniej wybierane przez klientów. W dzisiejszych czasach na naszym rynku możemy odnaleźć niemało typów lokat, które różnią się w głównej mierze długością trwania. Wskazać można w głównym stopniu lokaty krótko- i długoterminowe. Sporo ludzi decyduje się na lokaty, ponieważ przynoszą one pewny, a co najistotniejsze bardzo bezpieczny zysk. Przekazujemy zgromadzone pieniądze pod opiekę banku na ustalony w umowie termin. Bank ma możliwość obrotu naszymi środkami, a dzięki temu wypłaca klientowi stosowne odsetki. W tej sytuacji niezwykle korzystne są rzecz jasna lokaty długoterminowe, gdyż im dłuższy czas deponowania środków, tym większy zysk. Po upływie ustalonego czasu można zamknąć lokatę bądź też można ją przedłużyć na następny okres, odsetki zaś będą poddane kapitalizacji, powiększając tym samym kwotę kolejnej lokaty. Takie sposoby oszczędzania okazują się współcześnie niezwykle chętnie wybierane.

Co można zaobserwować, omawiane lokaty bankowe są fajnym wyjściem dla osób inwestujących w bezpieczne metody oszczędzania. Poza tym, że lokowanie pieniędzy na lokacie w banku jest godne zaufania to jeszcze można generować zyski w formie kwoty odsetkowej. Taka konstrukcja depozytów bankowych prowadzi do tego, iż jest to najpowszechniejsza metoda gromadzenia oszczędności wśród Polaków. Zawsze warto mieć to na uwadze, głównie jeśli wybór ofert jest tak bogaty a oprocentowanie dość godziwe.