Kredyty hipoteczne to w dzisiejszych czasach bardzo powszechne sposoby finansowania zakupu wszelkiego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem przyznawanym przez bank zazwyczaj na bardzo długi okres. Zalicza się go do najbardziej popularnych kredytów długoterminowych. Niewątpliwie wielu z nas nie może sobie pozwolić na zakup domu czy mieszkania z własnych środków. Kredyt hipoteczny to bardzo często najlepsze i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne zaciągane są najczęściej pod hipotekę, która stanowi rodzaj zabezpieczenia dla banku. Z uwagi na fakt, iż kredyty tego rodzaju opiewają na stosunkowo wysokie kwoty pieniężne, wiarygodność kredytobiorcy jest najczęściej niezwykle szczegółowo sprawdzana, a wszystkie procedury są zwykle czasochłonne. Kredyty na nieruchomości przydzielane są zwykle na bardzo wiele lat, niemniej najkrótszy okres, na jaki możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne możemy podzielić na parę rodzajów. Standardowego podziału można dokonać ze względu na walutę. Wyróżniamy więc kredyt hipoteczny w złotych, przydzielany w rodzimej walucie, a także walutowy, zaciągany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tej sytuacji zobowiązanie jest przeliczane na obcą walutę, zaś oprocentowanie uzależnione od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Obliczając więc wysokość kolejnych rat kredytowych, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale także zmienność kursu walutowego.
Starając się o kredyt hipoteczny trzeba pamiętać o tym, iż pieniądze mogą być wydane na jeden konkretny cel, związany oczywiście z zakupem nieruchomości. Rzecz jasna ubiegając się o kredyt tego rodzaju należy wiedzieć, iż bardzo dużo zależy od naszej historii kredytowej. Banki mają swoje własne algorytmy, wedle których oceniają swych klientów.

Okazuje się często, iż w kilku bankach ta sama osoba może posiadać inną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie, należy więc przeanalizować różne propozycje, jakie oferują nam banki. Dodatkowo dobrze korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są m.in. przez państwo na kupno swojego mieszkania. Tego rodzaju programy rządowe niekiedy okazują się bardzo korzystne.

Dobrym podejściem jest wykorzystanie stron internetowych np. ta. Można na nich natknąć się na praktyczne wiadomości o kredytach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie rzeczy jak: realne oprocentowanie, koszty czy warunki umowy. Przede wszystkim sprawdzając tego typu strony można zdobyć informacje jak dużo będziemy mieli do zapłaty za kredyt hipoteczny. Wszelkie fakty na ogół są zamieszczane w analizach.