Myśląc o znanych markach, przed oczyma zawsze mamy ich logotypy. Nie sposób myśleć o najważniejszych graczach w przemyśle elektronicznym czy spożywczym bez wizualizacji ich symbolu. To właśnie jest identyfikacja wizualna – połączenie przez klienta graficznych znaków utożsamianych z firmą z daną marką.

Projektowanie identyfikacji wizualnej, podobnie jak samo projektowanie loga, odbywa się przez dłuższy czas i – w zależności od stopnia skomplikowania danego symbolu – może kosztować od kilku to kilkuset tysięcy złotych! Oczywiście mniejsze marki nie mogą sobie pozwolić na wydatek tak wysokiego rzędu, ale swoją ofertę przygotowały do nich indywidualne osoby posiadające talent i wiedzę na temat projektowania graficznego i symboli.

W dzisiejszych czasach rynek nasycony jest różnymi firmami sprzedającymi usługi i produkty niewiele różniące się od siebie jakością. Niekiedy czysty łut szczęścia sprawia, że to właśnie ten, a nie inny produkt, wygrywa w swojej kategorii. Warto jednak wziąć sprawy w swoje ręce i zastanowić się nad jak największym wybiciem się ponad przeciętność – stworzeniem tzw. “brandu”, który umożliwi nam dalsze marketingowe strategie.Nie sposób jest prowadzić wyrazistych kampanii bez odpowiedniej identyfikacji wizualnej.

Dzisiejsza kultura jest kulturą wzrokową – klienci zapamiętują kolory i kształty częściej niż same nazwy!

Dowiedziono to wielokrotnie w badaniach, w których dowolne teksty pisano czcionką znaną z logotypu słynnej marki. Niektórzy klienci nawet nie orientowali się, że nazwa firmy została zmieniona i czytali ją poprawnie – tak działa potęga świetnej identyfikacji wizualnej.

Planując zlecenie komuś zaprojektowania logotypu, pomyślmy od razu o pełnej identyfikacji, która obejmuje także takie elementy jak kolorystyka, czcionka, zaprojektowanie wizytówek i wszelkich dodatkowych gadżetów reklamowych, jakimi chcielibyśmy się posługiwać w przyszłości. Wszystkie te elementy składają się na kompletną księgę znaku, w której oprócz odpowiednich rysunków rozrysowanych w krzywych z uwagami technicznymi (z których korzysta np. drukarnia cyfrowa opracowując gadżety), grafik umieszcza także opisy i sugestie, w jaki sposób dany logotyp czy ikona powinny być prezentowane.

Warto korzystać z usług sprawdzonych osób, które mogą pochwalić się co najmniej kilkoma wykonanymi projektami. Pamiętajmy, że zawsze możemy poprosić o wgląd w portfolio osoby, której usługami jesteśmy potencjalnie zainteresowani. Możemy także poprosić o referencję firm, z którymi współpracowała.

Na koniec warto mieć na uwadze, że logotyp jak i pełna identyfikacja wizualna będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. Dlatego czas poświęcony na jej powstanie nie jest czasem straconym – warto dokładnie przemyśleć swój wybór i mieć pewność, ze nie będziemy chcieli wszystkiego zmieniać w perspektywie kilku miesięcy. Niestety, ale takie zmiany nie wychodzą marce na dobre. Bo jak klient ma jasno identyfikować markę z konkretnym symbolem, skoro zmienia się on częściej, niż klient zdążył się przyzwyczaić?

 

źródło: http://www.copygeneral.pl/projekty-graficzne