Pilnowanie formy dla wielu ludzi jest niezwykle istotne, a najbardziej odpowiednim miejscem do zwiększenia siły, kondycji i dobrego samopoczucia jest klub fitness. W klubie każdy może ćwiczyć, bez rozróżnienia na doświadczenie i wiek. Jeśli zaczynamy przygodę z ćwiczeniami siłowymi, musimy na początku wyposażyć się we właściwy sportowy strój. Koszulka, spodenki i odpowiednie obuwie są niezbędne, lecz powinniśmy także ze sobą mieć rękawice na siłownię, przy wykonywaniu części ćwiczeń bardzo się one przydają. Rękawice treningowe powodują, że dłonie nie ślizgają się przy trzymaniu sztangi, co zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Jeżeli wybieramy się na siłownię pierwszy raz, to powinno się rozpocząć od porozmawiania z jednym z trenerów i przekazania mu tego, co oczekujemy po wizytach na siłowni. Całkowicie odmienny cykl treningowy przeznaczony jest dla tych, którzy chcą zbudować masę, odmienny dla osób, które pragną zrzucić kilka kilogramów, a odmiennie ćwiczyć będą ci, dla których najważniejsza jest rzeźba. Porada trenera na siłowni pozwoli nie tylko ułożyć ćwiczeniowy zestaw, ale też poznać zasady jak je poprawnie wykonywać. W początkowym okresie najkorzystniej gdy się ćwiczy z małymi obciążeniami, przyzwyczajając ciało do ćwiczeń, i powoli powiększać wagę ciężarów razem z robionymi postępami.

W początkowym okresie nie warto wykonywać izolowanych ćwiczeń, z tego też powodu modlitewnik w pierwszych miesiącach powinniśmy sobie darować. Ogólne ćwiczenia poprawią kondycję naszych mięśni, a jeżeli przetrwamy okres początkowy, to nadejdzie pora na ćwiczenia dla bardziej zaawansowanych.