Kredyty hipoteczne to bez wątpienia najczęściej wybierane sposoby finansowania kupna wszelkiego rodzaju nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest zazwyczaj kredytem przydzielanym przez bank zazwyczaj na bardzo długi okres. Jest to przykład standardowego kredytu długoterminowego na naszym rynku. Bez wątpienia wiele osób nie może samodzielnie kupić domu tudzież mieszkania za własne pieniądze. Kredyt hipoteczny to bardzo często najlepsze i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne zaciągane są zwykle pod hipotekę, która jest rodzajem zabezpieczenia dla banku. W przypadku kredytów hipotecznych kredytobiorcy starają się zazwyczaj o bardzo wysokie sumy pieniędzy, które są im konieczne na zakup swojego własnego domu, mieszkania lub też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przydzielane są zazwyczaj na bardzo wiele lat, jednakże najkrótszy czas, na który można zaciągnąć kredyt hipoteczny to pięć lat.
Kredyty hipoteczne można podzielić na kilka rodzajów. Standardowego podziału można dokonać ze względu na walutę.

Wyróżniamy więc kredyt hipoteczny w złotówkach, wypłacany w rodzimej walucie, jak również walutowy, wypłacany w walucie obcej (albo do niej denominowany). W tym przypadku zobowiązanie jest przeliczane na daną walutę, zaś oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Należy zatem w tym przypadku pamiętać, iż wpływ na wysokość raty kredytowej zależy nie tylko od oprocentowania kredytu, a również kursów walutowych.

Zaciągając kredyt hipoteczny należy liczyć się z tym, iż środki muszą być wydane na jeden konkretny cel, związany rzecz jasna z kupnem nieruchomości. Bez wątpienia w przypadku kredytów hipotecznych niezwykle duże znaczenie ma nasza historia kredytowa. Banki posiadają swoje własne algorytmy, wedle których oceniają swych klientów.
Okazuje się więc, iż w różnych bankach jedna osoba może uzyskać różną zdolność kredytową. Poszukując idealnego kredytu dla siebie, trzeba więc zapoznać się z różnymi propozycjami, które przygotowują dla nas banki. Dodatkowo dobrze korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są np. przez państwo na kupno swojego mieszkania. Portal jakoszczedzac.over-blog.com wskazuje, że tego rodzaju pomoc rządowa niekiedy okazuje się bardzo korzystna.

Fajnym podejściem jest znalezienie serwisów ekonomicznych. Można na nich znaleźć praktyczne wiadomości o pożyczkach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie tematy jak: realne oprocentowanie, koszty czy inne czynniki. Co najważniejsze sprawdzając tego typu strony można posiąść wiedzę ile będziemy mieli do zapłaty za kredyt mieszkaniowy. Wszystkie wiadomości zwykle są publikowane w porównaniach.