Bez paliw nie ma motoryzacji. Jesteśmy już tak przyzwyczajeni do szybkiej i sprawnej komunikacji samochodowej, że tak prozaiczne stwierdzenie zdaje się być dosyć abstrakcyjne. Być może nie zdajemy sobie nawet sprawy, że ropa naftowa i gaz ziemny są paliwami, których zasoby się w końcu wyczerpią. Jest to jeszcze perspektywa odległa i może dlatego nie zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądało nasze przemieszczanie się na przykład za 20 czy 30 lat.

refuel-331992_640 (2)

Już w obecnych, czasach inżynierowie i producenci samochodów próbują stworzyć pojazdy zasilane alternatywnymi paliwami takimi jak wodór. Ponadto powoli do użytku wchodzą samochody hybrydowe zasilane zarówno paliwem konwencjonalnym, jak i energią elektryczną. Przy czym trend jest oczywiście taki, aby stworzyć i seryjnie zacząć produkować auta tylko i wyłącznie na prąd. Powoli w naszych miastach powstają stacje do ładowania takich pojazdów.

Przykładem wykorzystania w transporcie alternatywnych napędów są trolejbusy. Trolejbusy są wykorzystywane w komunikacji miejskiej zamiast autobusów. Ich zaletą jest tańsza eksploatacja niż autobusów, a także są one dużo bardziej ekologiczne i ciche dla otoczenia. W Polsce używane są między innymi w Lublinie, gdzie większość komunikacji miejskiej oparta jest na trolejbusach. W tym mieście jeszcze do niedawna jeździły stare, niewygodne i mało praktyczne pojazdy, które nie zachęcały do korzystania z komunikacji miejskiej.

Jednak w ostatnich latach, dzięki pieniądzom z funduszy Unii Europejskiej zakupiono nowoczesne trolejbusy, które całkowicie odmieniły wizerunek MPK. Dzisiaj są to pojazdy komfortowe, przyjazne użytkownikom, niezwykle ciche i zachęcają do korzystania z nich. Dzięki tej zmianie mieszkańcy Lublina coraz chętniej korzystają z komunikacji zbiorowej, co ma przełożenie na ich kieszenie. Ponieważ takie przemieszczanie się po mieście jest tańsze. Nie muszą oni wydawać pieniędzy na paliwo.

Kwestia cen paliwa i kosztów przejazdu jest niezwykle ważna dla zmotoryzowanych, zwłaszcza tych, którzy używają samochodów każdego dnia, wybierają się w długą podróż lub posiadają przedsiębiorstwa transportowe z własną flotą pojazdów. Ceny paliw nie są stałe i różnią się nawet ze względu na rodzaj klient: detaliczny, hurtownik (http://hspcompany.pl/hurtowe-ceny-paliw.html). Podlegają wahaniom rynkowym i spadają albo rosną w zależności od sytuacji gospodarczej ale też politycznej na świecie. Często na ich wpływ mają zdarzenia nagłe, dlatego trudno jest zaplanować przyszłe wydatki na paliwa. Musimy być elastyczni i tankować wtedy, gdy ceny są najniższe.
Współczesna motoryzacja stoi u progu zmian, jakich nie przechodziła od dziesięcioleci.

Powoli wyczerpujące się złoża paliw powodują konieczność przejścia na alternatywne źródła napędu naszych samochodów, takie jak prąd, czy nawet słońce. Na całym świecie powstają samochody testowe, z zamontowanymi panelami słonecznymi, dzięki którym można przemieszczać się na duże odległości bez ingerencji benzyny. Choć takie zastosowania wydają się być jeszcze odległe, to jednak powoli powinniśmy się przyzwyczajać do ekologicznej jazdy i rezygnacji z benzyny.