Strona główna Informacje Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej?

Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej?

5 min czytania
Możliwość komentowania Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej? została wyłączona
0
108

Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej może pod wieloma względami przypominać zwyczajną wizytę u ginekologa. Pomimo oczywistych podobieństw istnieją jednak pomiędzy nimi istotne różnice, które warto mieć na uwadze, decydując się na odwiedziny u specjalisty.

Czym jest endokrynologia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest endokrynologia. Mianem tym określamy naukę badającą hormony i sposoby ich wydzielania. Lekarz endokrynolog to osoba, do której możemy się zgłosić w przypadku kłopotów z gospodarką hormonalną naszego organizmu. Jego specjalizacja sprawia, że bardzo często uzupełnia on kompetencje ginekologa, pozwalając na wyleczenie różnego rodzaju dolegliwości. Z tego właśnie powodu na znaczeniu zyskały poradnie endokrynologii ginekologicznej, łączące zalety obu tych dziedzin.

Na czym polega wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej?

Przebieg wizyty w tego typu poradni zazwyczaj nie odbiega wiele od standardowej wizyty u ginekologa. Najważniejszą różnicą jest wykonanie dodatkowych badań, mających na celu określenie poziomu hormonów, a co za tym idzie postawienie trafnej diagnozy.

Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej rozpoczyna się zawsze od tego samego elementu, co każda wizyta w gabinecie ginekologicznym – tj. wywiadu lekarskiego. Specjalista spyta nas o powód naszych odwiedzin, a także zada wiele innych pytań, mających na celu uzyskanie jak największej ilości informacji na temat naszego w zdrowia (oczywiście w kontekście dziedziny, w której się specjalizuje).

W przeciwieństwie do wizyty u ginekologa, od razu po zakończeniu wywiadu lekarskiego nie następuje badanie ginekologiczne. Lekarz ginekolog najpierw dokona sprawdzenia poziomu naszych hormonów, na co składają się dwa elementy – badanie zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich polega na ocenie wpływu hormonów na wygląd naszego ciała (wykorzystuje się w tym celu specjalne wyznaczniki). Endokrynolog oceni między innymi wygląd skóry, cechy budowy ciała oraz jego owłosienie. Drugie badanie (zwane zazwyczaj wewnętrznym) to nic innego jak sprawdzenie poziomu hormonów i sprowadza się ono do analizy próbki krwi.

Ostatnim etapem wizyty jest rzecz jasna omówienie wyników badania i zaproponowanie przez specjalistę sposobu dalszego postępowania.

Kiedy iść do poradni endokrynologii ginekologicznej?

Problemy z gospodarką hormonalną organizmu to dolegliwości dość powszechne i mające szereg przeróżnych objawów, często kojarzonych z innymi dolegliwościami.

Wizyta u endokrynologa może pomóc znaleźć przyczynę różnego rodzaju zaburzeń miesiączki, na przykład jej nieregularności lub bolesnych objawów jej towarzyszących. W przypadku dziewczynek odwiedziny w poradni endokrynologii ginekologicznej mogą okazać się konieczne, jeśli pierwszy w życiu cykl miesiączkowy pojawi się zbyt wcześnie (przed 12 rokiem życia).

Badania hormonalne to także często skuteczny lek na wiele przypadłości niezwiązanych w powszechnej opinii z ilością wydzielanych hormonów. Możemy do nich zaliczyć uczucie ciągłego zmęczenia lub niewyspania (pojawiające się bez jednoznacznego powodu), a także niektóre dolegliwości charakterystyczne dla wieku nastoletniego (jak na przykład trudny do wyeliminowania trądzik).

Załaduj więcej artykułów związanych
Załaduj więcej Jeronimo
Załaduj więcej Informacje
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Sprawdź także

Skąd się wziął zakupoholizm?

Jedni ludzie tak po prostu kupują ubrania, kosmetyki i gadżety, kupują samochody, a dla in…